Rubikova kostka

Napsal Noc/Den (») ve středu 9. 6. 2010 v kategorii Hlavolamy, přečteno: 5939×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinerubikova-kostka-hl-obrazek.jpg

Rubikova kostka. Kdo by se aspoň jednou nepokoušel sestavit. Ale co tomu předcházelo?

Její  vymyšlení

Erno-rubik4


Původně žádný hlavolam vůbec vzniknout neměl, ale měla to být učební pomůcka!
Erno Rubik, který je architekt, vyučoval na vysoké škole. Kostka měla pomoct studentům lépe chápat prostor. Rubik byl i socha a protot ručně vyřezal malé kostičky a smontoval je k sobě, tak aby se s nimi dalo libovolně otáčet. Každou stěnu pak opatřil jinou barvou… a začal točit.
„Bylo úžasné, jak byly barvy po několika málo tazích promíchané. Bylo ohromně uspokojující vidět tuto přehlídku barev.“ Takhle popisuje svoje první zážitky Rubik.


„Jako se po krásné procházce, na které jste viděli mnoho pozoruhodností, rozhodněte vrátit domů, i já jsem po chvíli rozhodl pro cestu domů, pro vrácení kostiček na jejich původní místo. A byl to ten moment, kdy jsem stanul tváří v tvář velké výzvě: jaká je vlastně cesta domů?“
Rubik sám nevěděl, jestli cestu zpátky vůbec dokáže najít. Trvalo mu skoro měsíc než našel sekvenci pohybů.
Jenže v komunistickém táboře to nemá kostka zrovna lehké a proto se do obchodů dostane až v roku 1978. Nejdřív se objeví v Maďarsku, z kama pochází Rubik. Kostka všechno poblázní a celé Maďařsko skládá kostku.


Jenže stále ji zná jenom Maďarsko. Jak se dostane kostka do světa? Může za to muž jménem Tibor Laczi, maďarský emigrant, který pozoroval číšnici, jak si s kostkou hraje, když pil kávu. Kostka ho zaujme a hned druhý den žádá o prodejní práva. Tak se setkává s Rubikem.

1974-prvni-rubikova-kostka


KOSTKA VE SVĚTĚ


„Vypadal jako žebrák. Byl příšerně oblečený a z úst mu visela levná maďarská cigareta. Ale věděl jsem, že mám před sebou génia. Řekl jsem mu, ž emůžeme proda milióny.“ Takhle popisujeRubika a jeho první slova k němu Laczi. A měl pravud! V roce 1980 americká firma Ideal Toy vyrobila a prodala během tří let 100 milionů kousků. Vznikly klýby a začala se pořáda mistrovství světa.


VARIANTY


Na trhu jsou různé druhy rubikovy kostky např. 2x2x2, 4x4x4, 5x5x5 až 7x7x7. Počtem kostek to, ale nekončí na trhu jsou i úplně různé modely rubikovy kostky např. Megaminx, Pyraminx, Square-1 atd.

 

2x2x25x5x5

Cube-21Megaminx-dvanactisten

Rubikova-kostka-7x7x7


Klavesova-kostkaKoskta-ve-sklenicce

 


Rubikova-kostkaVyosena-varianta-rubikovy-kostky

 

Zajímavost: Kostka má  43 252 003 274 489 856 000 možností sestavení.

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a pět