Česká literatura v 60. letech

Napsal Noc/Den (») v pátek 6. 6. 2014 v kategorii Maturita z češtiny, přečteno: 3039×
knizka_4.gif

Politické ovzduší

-        Stále trvá diktát jedné strany, ale dýchá se o poznání svobodněji.

-        Spoustu nekomonustických spisovatelů začíná být propouštění z vězení. 1. velká amnestie v roce 1960. Karel Pecka se dostal z vězení, byl tam za tisk protistátních časopisů a letáků.

-        Probíhaly vlastní rehabilitace – omilostnění konkrétních osob, 1966-1967. Měli úplně čistý rejstřík.

-        Začala vycházet některá literatura, dříve zakázaná. Např. Karel Čapek (jediné dvě knihy nemohly vyjít: Proč nejsem Komunistou, Hovory s T. G. M.)

-        U některých spisovatelů mohli vycházet pouze výběry s nejméně ideologicky spornými díly, byly to sbírky děl.

-        Tato atmosféra očekávání změny, vyvrcholila v roce 1967 na sjezdu českoslov. spisovatelů, kde promluvili Havel a Vaculík. Vyvolali ostrou diskusi na téma vývoj demokracie v naší zemi, mezi spisovateli a vedením komunistické strany.

-        Na základě toho sporu sepsal Ludvík Vaculík provolání k českému lidu „Dva tisíce slov“. Podepsali to všichni lidé, kteří souhlasili s tím, že komunisti potlačují vývoj. (herci, politici, spisovatelé, vědci, ale i dělníci…)

-        Komoušům se jejich stranička začala hroutit, zavolali si o pomoc rusákům.

-        Takže v noci 21. sprna 1968 dorazila vojska varšavské smlouvy, a šlo to znova do kopru. Podobně jako v roce 1948.

-        Michal Kocáb se zasloužil o to, že Rusáci, čuráci odešli. Je to výborný diplomat a taktik.

-        V 70. letech se literatura dělila na 3 proudy (oficiální, samizdatová a exilová)

Válečná tématika

1. jasně kladný typ: J. Fučík (Reportáž psaná na oprátce)

2. psychologická sonda do nitra – nerozhodný, přesvědčuje sám sebe, obávající se: Hostovský (Úkryt, Cizinec hledá byt)

3. Psychologická + společensko-kritická próza

Milan Kundera – Žert

Ludvík Vaculík - Sekyra

Spisovatelé:

Jan Skácel (největší básnická osobnost u nás) - Smuténka, Kolik příležitostí má růže? Co zbylo z anděla

Václav Hrabě (nejoblíbenější studentský básník) – Stop Time, Blues pro bláznivou holku

Josef Kainar – Nové mýty, Moje blues, Velká láska, Český sen

Ladislav Fuks  - Pan Theodor Mundstock, Spalovač mrtvol, Vévodkyně a kuchařka, Myši Natálie Maoshabrové

Arnošt Lustig – Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Dita Saxová, Hořká vůně mandlí

Ladislav Fuks

Ladislav-fuks

-autor psychologických próz s estetickým posláním  a promyšleně konstruovaných příběhů, které odhalují široké vrstvy lidského nitra a dějin.

-jeho otec byl důstojník (jeho dětství nebylo veselé, téma smutného dětství a vzdor otci se objevilo v několika jeho knihách), odmaturoval a po krátkém zaměstnání v pozemkovém úřadu byl nasazen na správu statků do Hodonína. Intenzivně prožíval vpád hitlerovské armády a perzekuci židovských spolužáků.

-po válce studoval na Karlově univerzitě filozofii, psychologii, pedagogiku a dějiny umění. Během studií působil na táborech pro středoškoláky jako vychovatel. Několik let pracoval v papírnách.

-po úspěšném přijetí jeho prvního díla se začal věnovat výhradně literatuře (Pan Theodor Mundstock).

-možná byl bisexuál s pedofilními sklony, rozhodl se oženit s bohatou italskou dědičkou (možná i kvůli emigraci), ale ze svatby utekl s číšníkem, chvíli poté byl zavřen na psychiatrii

-hl. témata: úzkost, strach, vědomí blížícího se nebezpečí

-hrdinové jsou vždy psychicky deformováni např. touha zabíjet, fobie, vztek na rodiče…

-pro Fuksovu prózu je typické prostupování reálných událostí sny, iluzemi a halucinacemi, ztvárňujícími lidské nitro zdeformované úzkostí nebo fixní ideou. Jeho tvorba je silně poznamenána válečnou a židovskou problematikou, konfliktem bezbranného lidství s násilím a zlem. Hodně děl je autobiografických (byl homosexuál, a proto musel mít skvělou masku vzhledem k době, ale občas byl viděn ve společnosti mladíků s kriminální minulostí)

Díla: Spalovač mrtvol, vévodkyně a kuchařka, Myši Natálie Moo Shabrové

Bohumil Hrabal

Bohumil-hrabal

-narodil se jako nemanželské dítě, později si ho manžel jeho matky adoptoval (byl to správce pivovaru).

-přestože se narodil v Brně, tak své dětství prožil v Polné a Nymburce, kde vystudoval místní reálku (udělal maturitu). Pokračoval ve studiích na Právnické fakultě v Praze, po uzavření českých vysokých škol si prošel řadou profesí (úředník, traťový dělník, výpravčí…). Po druhé světové válce dokončil vysokoškolská studia, ale kariéry právníka se vzdal.

-pracoval jako obchodní cestující a poté do kladenských oceláren (zde utrpěl zranění). Později byl také balič papíru a jako kulisák v pražském Divadle S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou).

-oženil se a jeho manželku můžeme najít i v jeho próze. Psát začal už jako vysokoškolský student (tady vznikly jeho první básnické pokusy). Povídkový soubor Perlička na dně vydal až ve svých 49 letech a měla obrovských úspěch, což umožnilo i jeho dalším dílu Pábitelé rychlejší vydání.

-po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy Hrabal nesměl publikovat (mohl vydávat jen do samizdatových a exilových periodik). Přes zákaz publikování vznikly jedny z nejslavnějších Hrabalových děl. Stal se členem Svazu československých spisovatel a redakční rady Literárních novin.

Milan Kundera

Milan-kundera

-prozaik, básník, esejista, překladatel a dramatik.  Je světově nejúspěšnějším a nejpřekládanějším autorem českého původu.

-narodil se v Brně hudebního pedagoga Ludvíka Kundery (naučil ho na klavír). Po maturitě šel na Karlovu univerzitu, ale poté šel na FAMU v Praze. Tady ukončil studia a začal vyučovat světovou literaturu. Později Kundera Emigroval do Francie (do konce osmdesátých let píše francouzsky). Pokud se vrátí do Česka, tak jedině inkognito.

-psal (doma) například do časopisů Plamen, Host do domu, Blok, Kulturní politika, Nový život, Literární noviny…

-Václav Havel mu udělil Medaili Za zásluhy I. Stupně.

Díla

-v Kunderových dílech se postupně mění stylizace vypravěče, téma, žertovné epizody založené na anekdoticky lehkém nedorozumění, přerůstají v ucelený koncept světa fungujícího na principech hry a masky.

Člověk zahrada čirá

Poslední máj

Monology

Majitelé klíčů

Ptákovina

Jakub a jeho pán

Nesnesitelná lehkost bytí

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a dvanáct