Anna Boleynová

Napsal Noc/Den (») v sobotu 1. 1. 2011 v kategorii Osobnosti, přečteno: 7258×
hl-obrazek.jpg

Anna Boleynová. Objevila se v mnoha filmech i seriálech. Někteří ji vykreslovali, jako ctižádostivou, nebezpečnou a ve všech filmech byla ta zlá. Já vám tady přináším nezkreslený životopis. Je známá hlavně díky tomu, že se provdala za Jindřich VIII. Tudora, který navždy změnil tvář Anglie - společně s Annou. 

Narození :1501-1507 (datum není známé)

Úmrtí: 19. května 1536 Londýn, Tower

Pochována:St. Peter ad Vincula

Manžel: Jindřich VIII. Tudor

Doba sňatku: 28. Května 1533-17.května 1536

Korunovace: 1. června 1533

Tituly: Lady Anne Boleyn
Její Veličenstvo královna
Ctihodná markýza z Pembroku

Potomci: Alžběta I.

Rod: Tudorovci

Otec: Thomas Boleyn

Matka: Alžběta Howardová

Sourozenci: Marie Boleynová

George Boleyn

 

 

 

Kratší životopis

Anna studovala v Evropě a vrátila se v roce 1522, když jí bylo něco kolem 20 let. Jindřich VIII. se do Anny zamiloval asi o 3 roky později. Jindřich ji sváděl, ale Anna se nenechala svést, protože věděla, že Jindřich by ji odkopl, když by si ji dosyta užil stejně, jako to udělal s její sestrou Marii Boleynovou. Jindřich ji chtěl, ale čím dál víc. Anna se, ale nechtěla stát milenkou, ale královnou. Jindřich proto požádal o anulaci sňatku se svojí manželkou Kateřinou Aragonskou. Papež Klement VII., ale odmítal anulování sňatku a proto začala Anna vnucovat myšlenku odluky Anglie od římskokatolické církve. Nejspíš právě Anna dala Jindřichovi protestanské knížky. Byla vytvořena Anglikánská církev.

V roce 1532 Anna oznámila, že je těhotná. Král chtěl, aby jeho budoucí syn (doufal, že to bude syn) byl právoplatný. 25. Ledna proběhl tajný sňatek, který drželi v tajnosti, protože Jindřich ještě nebyl rozvedený. 23. Května prohlásil soud a Thomas Cranmer veřejně, že sňatek Jindřicha a Anny je právoplatný. 7. Září 1533 Anna porodila, ale k velkému zklamání Jindřicha to byla dcera (Alžběta I. později jedna z nejmocnějších panovníků v dějinách Anglie). Anna za krátkou dobu znovu otěhotněla. Měla, ale těžkou situaci, protože ji hodně lidí u dvora nesnášelo, lid ji jako královnu nenáviděl a její dcera se měla stát královnou až po Mary dcerou Jindřicha z prvního manželství. Tohle všechno mohlo zapříčinit, že Anna potratila. 1533 si král vyhlédl milenku, která vážně začala ohrožovat Annino postavení. Byla to Jane Seymourová (pozdější třetí Jindřichova manželka). Král stárl a jeho zdraví se zhoršovalo. Král se chtěl s Annou rozvést, protože si myslel, že Anna mu není schopná dát syna. Nechal ji obvinit z cizoložnictví. Soud Annu odsoudila a v roce 19. Května 1536 byla Anna popravena spolu se svým bratrem, který měl být údajně její milenec. Byla pochována St. Peter ad Vicula.

Jindrich-viii

Celý životopis

Anna Boleynová byla druhá manželka Jindřicha VIII. narodila se kolem roku 1501, jako dcera sira Thomase Bolena a Alžběty Hawardové, sestry vévody z Norfolku.
Otec dopřál Anně vynikající vzdělání. Studovala v Bruselu, v roce 1514 odcestovala do Francie a tu opustila v roce 1521 hlavně proto, že jí otec naplánoval sňatek s Jakešem Buttlerem, který byl dědicem hraběcího titulu.

Anna nebyla krásná podle tehdejších měřítek (podle některých zdrojů měla šestý prst, a proto jí lid dříve říkali šestiprstá hadice, ale podle ostatků, které byly vykopány za vlády královny Viktorie žádný prst neměla), ale vynikala pohotovostí a výřečností. Do Anny se zamiloval Henry Percy a nejspíš i ona do něj, ale rodina o něm nechtěla ani slyšet, protože chtěli, aby si vzala Buttlera (kvůli titulu). Ze sňatku s Buttlerem, ale nakonec sešlo kvůli finančním důvodům.

Jak už tu bylo napsáno Anna nebyla moc krásná, ale měl vlastnosti, které přitahovali muže. Když jí bylo něco kolem pětadvaceti let začal se o ni zajímat král Anglie Jindřich VIII. Tudor.  Anna na rozdíl od královny Kateřiny Aragonské, které bylo čtyřicet jedna let a její krása uvadala, byla Anna krásná. V roce 1526 se Jindřich ve věku pětadvaceti letech cítil ještě plný síly. Jindřich chtěl Annu, jako milenku, ale ona se nenechala. Nechtěla totiž skončit, jako její sestra Mary Boleyn, která bylo také králova milenka, ale kterou král poté, co si užil odkopl. Anna využila problematického manželství Jindřich a Kateřiny. Největší problém byl, že Kateřina neporodila syna. Porodila dceru Mary a poté jen několikrát potratila. Anna toho chtěla využít a chtěla se stát královnou. Jindřich chtěl anulaci sňatku, ale anulování potřeboval od papeže. Ale bylo zřejmé, že papež Klement VII nebude souhlasit. Jindřich chtěl využít věty v Bibli, kde se píše: Kdyby někdo pojal ženu svého bratra, znamená to znečištění. Odkryl tím nahotu svého bratra a zůstane bezdětný. Jindřich tvrdil, že manželstvím s Kateřinou zhřešil a, jako trest mu Bůh odepřel syna. Papež Klement s tím, ale nesouhlasil a jistý důvod určitě byl i ten, že se bál reakce císaře Karla V., který byl synovec Kateřiny.

Kateřina se nechtěla dát rozvést a postavila se Jindřichovi na odpor. Ten se ji všemožně snažil přesvědčit, aby povolila, ale Kateřina vytrvala. Dokonce i přesto, že ze stresu onemocněla. Anna měla, ale své postavení jisté. Jindřich se k ní na veřejnosti choval, jako ke své ženě a ona se chovala, jako královna. Lid, ale uznával jako právoplatnou královnu a manželku Jindřicha Kateřinu. Ta pořád doufala, že se Jindřich své milenky nabaží a vrátí se k ní. Zanedlouho ji Jindřich poslal do Te More Herlfordshiru. Anna byla uznána jako Jindřichova družka. Bylo to hlavně díky tomu, že byla vytvořena anglikánská církev, které nevládl papež, ale panovník zemi.

V prosinci 1532 Anna oznámila, že je těhotná. Jindřich chtěl, aby syn (o kterém byl přesvědčený) byl legitimní. Proto se s Annou tajně oženil, protože ještě nebyl rozvedený. Svatba Jindřich a Anny se konala 25. Ledna 1533. 23. Května, ale prohlásil soud společně s arcibiskupem Thomasem Cranmere jejich manželství za neprávoplatné. Ale o pět dní později prohlásil Cranmer manželství zase za zákonné. Papež Klement zahájil exhomunikaci proti Jindřichovi a Cranmerovi.

Anna byla korunována anglickou královnou 1.června 1533. O rok později 7.září 1534 Anna porodila budoucí anglickou královnu Alžbětu I. Jindřich byl hodně zklamaný, protože chtěl syna. Anna znovu otěhotněla, ale potratila. Bránila králi, aby se stýkal se svou první dcerou Mary, kterou měl z manželství s Kateřinou. Anna moc dobře věděla, že do té doby dokud neporodí syna, tak není nic jisté, protože první dědičkou trůnu byla Mary. Anna začala ztrácet svůj půvab a přestávala se Jindřichovi líbit. Jindřich si našel další dvorní dámu jménem Jana Seymourová. Anna cítila, že je v nebezpečí, ale stále věřila, že dá králi syna.

Královo zdraví se zhoršovalo a on toužebně chtěl syna, kterého mu Anna, jak si myslel mu nemůže dát. Začal hledat obvinění proti Anně. Nechal ji obvinit z cizoložnictví a zatknul ji. Soud ji obvinil a 19. Května 1536 ji nechal popravit, společně s ní bylo popraveno několik jejích přátel, kteří měli být jejími milenci a také její bratr George Boleyn. Anna byla popravená po francouzském způsobu (mečem). Anna byla pochována v kapli St. Peter ad Vincula.

Poprava

Anna měla smysl pro umění a touhu do vzdělanosti, ale byla sobecká a měla velkou touhu po moci. Nadruhou stranu to v této době bylo naprosto přirozené, protože život v 16. Století byl krutý a popravy byli skoro na každém větším náměstí.

Ať chceme, jak chceme Anna byla jedna z nejvlivnějších královen Anglie. Také porodila jednu z největších královen Alžbětu I.

Citát: Popravčík je doufám odborník. Ostatně mám velice štíhlý krk.

Filmy:

Tudorovci

Tudorovci

 

Králova přízeň

Kralova-prizen

 

Jindřich VIII.

Jindrich-viii-helen-bonham-carter

Pokud se chcete podívat na tyhle filmy nebo seriály, tak můžete na stránkách www.filmy7online.wgz.cz

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Adriana Štolová z IP 85.70.252.*** | 31.12.2011 22:49
Životopis je velmi hezký zpracován. Vytkla bych však fakt, který uvádíte a to že Anna měla šestý prst. Tento úkaz není nijak dokázaný, právě naopak, za vlády královny Viktorie byly ostatky Anny vyhrabány a žádný náznak šestého prstu na rukou neměla. Takže se mi nelíbí že to zde podáváte jako 100% fakt.
Noc/Den | 6.3.2012 20:55
Děkuju za upozornění, opraveno.
Sisi z IP 94.229.32.*** | 25.12.2012 21:45
Ahoj, článok spracovaný fajn, ale máš tam chyby: Alžbeta sa nenarodila v roku 1534 ale 7. septembra - září - 1533. Anna bola tehotná 4x - Alžbeta + 2 potraty a potom porodila mŕtveho syna ktorý bol údajne akosi ,,poškodený" (preto bola obvinená z čarodejníctva) a obvinenia proti nej inicioval najmä Cromwell, nie Henrich


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a pět