Den sv. Valentýna

Napsal Noc/Den (») v pondělí 14. 2. 2011 v kategorii Slavnosti / Svátky, přečteno: 7648×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinevalentyn-hl-obrazek.gif

Tento svátek je jeden z nejoblíbenějších v Americe. Jaká je jeho historie a co na něj lidé v česku?

Vznik a historie

Tento svátek vzniknul pravděpodobně ze svátku Lupercalia, který se slavil v Římě. V předvečer tohoto dne byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka s ním strávila následující rok.

Tento den je známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Claudius II. (vládce Říma) zakázal svým vojákům, aby se zasnubovali nebo ženili. Bál se totiž, že by chtěli zůstat u svých rodin a nešli by do boje. Valentýn se rozhodl vzdorovat vládci a tajně páry oddával. Později byl, ale na rok zatčen, a protože se nechtěl vzdát křesťanské víry byl 14. února popraven. Podle pověstí se Valentýn v době uvěznění sblížil se slepou dcerou žalářníka a naučil ji všemu, co o křesťanství znal. Ta přijala křesťanskou víru a začala vidět. Poslední vzkaz, který ji Valentýn před svou smrtí dal končil slovy: Od Tvého Valentina. Proto se svátek Luprecalia spojil s oslavami mučednického Svatého Valentýna.

Tato tradice upadla, ale nakonec byla obnovena díky Walteru Scottovi. Tento známý výrobce vánočních přání se ocitl na prahu bankrotu a snažil se vymyslet něco, na čem by vydělal. Proto v roce 1907 obnovil tento svátek a jeho společnost do dvou let ztrojnásobila zisky. Chytli se toho i ostatní obchodníci, a proto se stal Den sv. Valentýna velmi komerčním svátkem, při kterém se prodá neuvěřitelné množství čokolády, růží, plyšáků…

 Valentyn-srdce

Tradice

-francouzští osadníci se v Severní Americe zasloužili o rozšíření této tradice. Dnes se v mnoha amerických školách volí nejkrásnější pár – Valentýn a Valentýnka roku, kde jim jejich spolužáci předávají korunu a žezlo.

-v Německu si zamilovaní dávají v tento den malé kytičky, jako výraz vzájemné lásky. Dřív je muži nosili upevněné na zápěstí a ženy ve výstřihu.

-na polích se dřív vysazoval polní (miláčkův) salát, proto byl svátek znám i jako „miláčkův den“.

 Valentyn-sladkosti-ve-tvaru-srdce

Valentýn v Česku

Svým způsobem máme i my a to 1. května. Dříve tento svátek lidé odsuzovali, ale v poslední době se i u nás tento svátek stal oblíbeným.

 

 Valentyn-dopisy

Film

Valentýn je velmi oblíbený, a proto vznikl i film Na sv. Valentýna. Přeju hezké sledování.

 Na-sv-valentyna

Ale je i protiklad. Film Nenávidím Den Sv. Valentýna.

 Nenavidim-den-sv-valentyna

 Na filmy se můžete podívat na www.filmy7online.wgz.cz nebo www.filmy7online.bloger.cz

Zajímavosti:

-víte o tom, že první valentýnka pochází z roku 1415? Mladý francouzský vévoda Karel Orleánský, jež byl zajat v bitvě u Agincourtu a vězněn po mnoho let v londýnském Toweru, posílal své ženě milostné básně. Dochovalo se jich přibližně šedesát a v dnešní době jsou k vidění mezi královskými listinami v Britském muzeu.

-posílají se přání, která často končí větou „Be My Valentine“ nebo-li Buď Můj Valentýn

Valentyn-be-me-valentine

-francouzi dokonce vymysleli něco jako "dárkomluvu" tady je jejich překlad

Dostanete-li přání zakoupené v obchodě znamená to, že spoléháte na lásku toho nepravého!

  • Vlastnoručně vyrobená valentinka s vepsaným veršíkem svědčí o romantické lásce, kterou k vám chová křehká a zranitelná duše…
  • Dostanete-li sladkost znamená to, že darující chce být stále od vás ujišťován o vaší lásce k němu.
  • Dostanete-li parfém tak to tedy s vámi myslí dárce velice vážně! Chce vaší lásku se vším všudy a navždy a nespokojí se jen s pár chvílemi.

     


 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
otto z IP 94.112.122.*** | 14.2.2012 15:24
...já jsem dnes od přítele dostal Hašlerky...tak nevím...
valda z IP 78.80.43.*** | 14.2.2013 17:42
jste si jistí, že Valentýn je svatý ?


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a pět