Z noci 31. Října na 1. Listopadu se v některých zemích slaví svátek Halloween. Tento svátek je pro nás Čechy asi těžko pochopitelný, ale i my máme jeho obdobu.
Názvy jsou různé: Halloween, předvečer svátku Všech svatých, Samhain…
Historie a vznik
Svátek Halloween pochází od Keltů. Svátek se slaví, ještě před Kristem. Halloween vznikl mezi starokeltskými kmeny v dnešní Velké Británii, Irsku a severní Francii. Pohané věřili, že fyzický život začíná zánikem. Proto slaví právě v tento den, protože věří, že 31. Října a 1. Listopadu, protože tady toto datum začíná období chladu, tmy, rozpadu a smrti. Keltové uctívali božstvo Samhaina (Samhain v překladů znamená konec léta).
Dušičky – 2. listopadu
Velká část lidí v Česku slaví svátek Dušičky. Ale jenom málo lidí ví, že Dušičky a Halloween mají stejný historický základ. Oba tyto svátky jsou od Keltů viz. Nahoře. Tento svátek zavedl roku 998 Clunyjský opat Odilo, který se tak snažil potlačit přetrvávající pohanské obřady. V 13. Století se tento zvyk rozšířil po celé západní církvi. V Aragonii začali kněží slavit v tento den 3 mše za zemřelé. Vzhledem k tomu, jak tento svátek už byl rozšířený, tak se rozhodl papež Benedikt XIV. Tento svátek potvrdil a rozšířil ho do Španělska, Portugalska a Latinské Ameriky. V roce 1925 Benedikt XI. tento svátek potvrdil na celou církvi.
Dušičky se slaví tak, že lidé navštěvují hřbitovy, aby si zavzpomínali na své příbuzné nebo známé, kteří zemřeli. Na jejich hroby dávají svíčky a živé květiny.
Halloween – zvyky
Dříve byli slavnosti hlavně v období žní, a proto se hodně předpovídalo díky jídlu např. jestli se dívka vdá.
Hry:
Bobbing for Apples – nejznámější hra, která je jednoduchá. Nechejte jablka plavat v nějaké kádi. Cíle hry je, že musíte zuby vytáhnout jablko a přitom si nepomáhat rukama.
Apple Pass – tato hra se může hrát s kulatým ovocem. Nejčastěji se hraje s jablkem. Hráči se postaví do dvou řad, aby byli ve stejném počtu. První člověk si dá pod bradu jablko a druhý se mu ho snaží vzít. Takhle to musí udělat všichni a přitom jablko nesmí s padnou. Pokud jablko spadne musí se začít od prvního člověka.
Apple Paring – každý si vezme jablko a musí ho oloupat, tak že šlupka musí být co nejdelší a nejtenčí.
Hororové historky – halloween je hlavně strašidelný svátek, a proto k němu neodmyslitelně patří i strašidelné historiky nebo aspoň filmy nebo seriály.
Recepty:
Pečení-peče nebo kupuje se tzv. nowadays. Je to lehký dort, do kterého se před pečením dá prsten a ten, kdo ho najde má následující rok najít svoji pravou lásku. Pečou se i např. dýňové koláče, kuře na meruňkách,
Dračí krev – koktejl
Přísady pro 10 koktejlů :
1l Coca Cola
1l višňového sirupu
1l Minerální vody s bublinkami (perlivá)
20 kostek ledu
Do velké nádoby vylijte coca colu a potom podle potřeby višnoví sirup. Nakones přidejte minerální vodu a potom led.
Převleky: Proč se vlastně lidé převlékají? Dříve si lidé převlékali jenom za mrtvé, aby přelstili duchy. V dnešní době, ale se lidé převlékají doslova za všechno.
Co k Halloweenu neodmyslitelně patří:dýně, čarodějky, duchové, oheň, kostlivci, u barev to je černá a oranžová.
Říká se Trick-or-treth, což znamená Dej mi koledu nebo ti něco provedu. Nám to připadá jako fráze, ale pro Američany to jenom fráze není. Opravdu pokud dětem nedají koledu, tak tomu dotyčnému něco provedou nejznámější je asi házení vajíček na dům, ale oblíbenější v Americe je, že se dá do pytlíku hovno(nevím jak to mám říct slušně) a to celé se zapálí a dá se to před dveře. Člověk se to začne snažit udupat, aby to přestalo hořet a dál to myslím ani nemusím popisovat. Nevím, jak vy ale já bych jim tu koledu radši dala.
V Dnešní době si neužívají Halloween jen děti, ale i dospělí. Mám trochu chuť napsat hlavně dospělí. Je to doba, kdy se i dospělí můžou stát dětmi a nelámat si hlavu nad tím, jak se chovají.
Takzvaná satanova církev oficiálně prohlásila tento den za svůj svátek.
Na Wikipedii si můžete přečíst příběh o Jackovi. Tento příběh je o Halloweenu. Doporučuju si ho přečíst.