Svátek Mikuláš

Napsal Noc/Den (») v sobotu 4. 12. 2010 v kategorii Slavnosti / Svátky, přečteno: 5073×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinesvatek-mikulas-hl-obrazek.gif

Jak vlastně vzniknul svátek Mikuláš? Znáte jeho historii? A co názor, že Mikuláš je traumatický zážitek?

Historie

Mikuláš se narodil ve městě Patara v římské provincii Asii. Přesný datum narození se neví, ale je to přibližně vletech 280. Nejdřív se myslelo, že byl rybář, a proto se stal patronem rybářů, ale pravděpodobnější je, že jeho rodina se zabývala prodejem ryb. Mikuláš byl velmi zbožný a dokonce po smrti svého otce, když dostal dědictví, celé své dědictví rozdal. Už v té době byl nejspíš váženým knězem nebo biskupem. Nejpravděpodobnější, ale je, že se stal biskupem v Myře něco kolem 500, ještě když byl velmi mladý.

Byl vězněn během Galeriova a Maximinova pronásledování křesťanů. Sám Mikuláš byl velmi zapáleným obhájcem víry a bojovníkem proti ariánství a pohanství. Nejspíš zničil několik pohanských chrámů.

Svatý Mikuláš je ochránce nespravedlivě obviněných. Nejspíš z toho důvodu, že se zasazoval o spravedlivý přístup k cizincům a dohlížel na spravedlivý chod soudů.

Zúčastnil se prvního nikajského koncilu, kde se tvrdě postavil proti přívržencům ariánství.

Svátek svatého Mikuláše se slaví 6. prosince, protože nejspíše práv v tento den svatý Mikuláš umřel (nejspíš, ale neumřel v tento den, ale církev dala tento den, aby nahradila pohanský svátek zrození Diany, římské bohyně lovu).

Původně byl pohřben v Myře, ale v 11. Století, jenže když se Byzantská říše padla do rukou muslimů vyburcovalo to italské námořníky, kteří v roce 1087 Myru přepadli a ostatky odvezli do Bari (prázdný sarkofág stojí v Demre dodnes). Kryptu s Mikulášovými ostatky posvětil roku 1089 papež Urban II. Mikuláš nikdy nebyl oficiálně prohlášen za svatého, ale jako většina světců z jeho dobu se, jako svatý uctívá.

Svatek-mikulas-svaty-mikulas1

Jak vzniknul svátek Mikuláš

Jak vlastně, ale vzniknul tento svátek? Podle pověsti zchudlý šlechtic poslal své tři dcery do veřejného dobu (do botelu), aby si vydělaly na věno. Mikuláš jim podle pověsti hodil měšce zlaťáků, takže tam jit nemusely a mohli se vdát. Druhý verze (rozšířenější) je, že zchudlá rodina uvízla v dluzích a otec rodiny měl skončit ve vězení pro dlužníky a dcery by měly být prodány a odvlečeny do veřejných domů. K tomu, ale nedošlo díky zásahu sv. Mikuláše. Rodina utekla od dluhů a zbylo i na věno.

Možná právě proto je sv. Mikuláš považován za patrona bývalých prostitutek nebo sexuálních otrokyň. Na stejné legendě je založena tradice mikulášské nadílky. A právě kvůli těmto legendám by měl mít Mikuláš na knize 3 měšce.

 

Mikuláš dnes

V dnešní době na sobě má Mikuláš biskupský oděv, dlouhý vous a žezlo. Je doprovázen andělem a čertem. Anděl s Mikulášem rozdává dárky podle toho, jestli byli hodné nebo ne (často u sebe mívá knihu, kde je napsáno, jestli děti zlobily nebo ne) a čert straší děti a hrozí jim, že jestli nebyli hodné, tak je odnese do pekla. Dříve se dávali jenom menší dary např. sladkosti nebo ovoce, ale v dnešní době se dávají už spíše hodnotné dary.

 

Traumatický zážitek?

V poslední době jsem hodně slyšela, že náš starý dobrý Mikuláš, anděl a čert je strašně traumatický zážitek. A proč? Protože děti se údajně hrozně bojí čerta a mají z toho noční můry a ještě dlouho potom mají psychickou újmu.

Tady je můj názor: Je to hovadina! Všichni jsme vyrostli na tomto svátku (který se teď už bohužel, tak moc neobjevuje a už se skoro vytrácí) a jsme snad narušení? Máte snad dodnes nějakou traumatickou zkušenost? A pokud ano, nezáleží to tak trochu na rodičích? Čerta přec vpouštíte do bytu vy, rodiče! Pokud je ten dotyčný opravdu hodně strašlivý, tak je jasné, že ho k tříletému dítěti nepustíte. Pokud je, ale v mezích, tak proč ne? Vždyť je tam i Mikuláš a anděl, kteří přece dítě vždy uklidňují a anděl chrání dítě před čertem (nebo aspoň, tak to u nás je). Některé dítě to dokonce může brát jako legraci, když vidí čerta, jak chrastí řetězy a každé dítě je u vytržení, když vidí anděla a zároveň cítí, tak trochu úctu k moudrému Mikuláši. Možná teď někoho napadlo, tak proč by neměl být jenom anděl a Mikuláš. Jenže proč by mělo byt jenom dobro? Je snad na světě jenom dobro?

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
naatka z IP 85.71.132.*** | 10.9.2013 18:45
čus jak se máte?


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a sedm