Nevím, jak vy, ale já o tomto městě moc nevím a co vy? Jestli jste na tom stejně, tak si určitě přečtěte tento článek.
Historie
První historicky doložený záznam o Berlínu je z roku 1244. Roku 1451 se stává vládním městem braniborských markrabích a kurfiřtů. V roce 1701 se stává hlavním městem Pruského království v roce 1871 při založení Německé říše jejím hlavním městem.
Berlín byl v minulosti hodně tolerantním místem a je z něj evropská metropole, která má hodně bohatý kulturní, vědecký a politický život. Tohle, ale končí v roce 1933, kdy se dostává k moci Hitler.
Po druhé světové válce, když je skoro 40% města zničeno je Berlín rozdělen do čtyř okupačních sektorů. Jenže ani tím to nekončí a začátkem studené války se Berlín dostává do středu konfliktů mezi mocnostmi. Vše vyvrcholí 13. srpna 1963, kdy je Berlín rozdělen Berlínskou zdí. Berlínská zeď padla 9. Listopadu 1989.
Dnes je Berlín ráj pro celý svět. Návrháři z celého světa tu chtějí mít své obchody, jídla tu najdete ze všech koutů světa a Berlín je také metropole cyklistů.
Stavby
Berlínská filharmonie (Berliner Philharmonie)- filharmonii navrhl Hans Scharoun a otevřela se v roce 1963. Sál má vynikající akustiku, 2440 míst a menší komorní sál, který má míst 1180.
Berlínská zeď – berlínská zeď už sice není celá (to snad ví každý), ale její kusy můžeme, ještě zahlédnout. Jenže to není jenom hromada suti, ale od roku 1989 kdy umělkyně Christine Mac Lean poprvé pomalovala tyto kusy, tak různí umělci tyto kusy malují a rozhodně stojí za pohled.
Braniborská brána – nejznámější pamětihodnost Berlín a také jeho významný symbol. Brána stojí v centru města.
Nikolaiviertel – je to nejznámější čtvrť Berlína, která je plná kaváren, tradičních německých hospůdek a obchůdků se suvenýry.
Televizní věž – je to největší dominantou Berlína. Dosahuje výšky 368 a ročně ji navštíví miliony návštěvníků. V otáčivém vrcholu je restaurace, kavárna a vyhlídkový ochoz, ze kterého za jasného dne můžete vidět až 42 km daleko.
Akce v Berlíně
Karneval kultur (německy der Karneval der Kulturen) je multikulturní festival, který má sblížit žijící národy a ukázal kulturní pestrost. První karneval byl v roce 1996 a od té doby se o každém letnicovém víkendu (50 dní po velikonocích) uskutečňuje velký průvod především v berlínské čtvrti Kreuzbergu. Je to průvod více než 180 žijících národností, kde vystupují např. taneční skupiny v národních krojích. Tento průvod trvá dva až tři dny a v roce 2004 bylo 1,5 milionu návštěvníků a každý rok se počet návštěvníků zvyšuje.
Love Parade
Během své patnáctileté historie se stal nejznámější festivalem technokultury. Muzika proudí z několika desítek nákladních aut a na ulicí se celý den tančí. Poprvé se Love Parade uskutečnila v roce 1989, jako spontánní akce asi 150 účastníků. Další rok už se akce organizovala a o deset let později už měla 1,5 milionů účastníků, jak z Německa, tak i ze zahraničí. Jenže s Love Parade stoupá i spotřeba alkoholu a drog (hl. extáze) další problémy byly i se senátem, a proto se Love Parade nekonala. Love Parade se několik let nekonala, ale v roce 2008 měla rekord 1,6 milionu lidí. Bohužel v roce 2010 se pořádala Love Parade ve městě Duisburg, ale zahynulo to 21 lidí a dalších 341 bylo zraněno v masové panice. Z tohoto důvodu se Love Parade úplně zrušila.
Další akce: Berlínský filmový festival, Christopher street day (jeden z největších pochodů za práva homosexuál)