Pátek 13.

Napsal Noc/Den (») ve středu 13. 7. 2011 v kategorii Tajemství, přečteno: 3638×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinepatek-13.jpg

Obávaný pátek 13., ale proč se ho vlastně bojíme?

Tento den je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Důvod je jednoduchý. Většina lidí považuje 13 za nešťastné číslo, dokonce může být i chorobná obava, která se nazývá paraskavedekatriafobie. To že třináctka je nešťastné číslo potvrzují i v latinskoamerických zemích, kde je rozšířena ta samá pověra, akorát o úterý třináctého.

Původ pověry je i u Velkého pátku, kdy byl ukřižován Ježíš Krista a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí, z nichž třináctý byl Jidáš, který zradil Krista. A to není jediná biblická událost, která se údajně stala v pátek 13. Údajně v tento den nabídla Eva zakázané jablko Adamovi, Kain zabil svého bratra Ábela a začala i velká potopa.

Navíc např. pro templáře je pátek 13. velmi nešťastné číslo, protože 13. října 1307 začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů. Po tomto honu následovalo mučení a smrt mnoha templářů, což mělo za následek zánik řádu. Tato událost jen potvrdila pověst pátku 13. Jako ďábelského a děsivého dne.

 

Kultura

Je i film pátek třináctého

Patek-trinacteho

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a pět