Ikebana

Napsal Noc/Den (») v neděli 9. 9. 2012 v kategorii Zábava, přečteno: 2977×
ikebana-1_2.jpg

V překladu je to doslova „oživené květiny“, ale může se to přeložit i jako „cesta květin“.  Je to japonské umění aranžovat květy.

Na rozdíl od toho našeho aranžování se ikebana snaží vytvořit harmonii rytmu a barvy. My se snažíme zvýrazňovat množství a barvy květin, ale Japonci zdůrazňují lineární aspekty aranžování. Ikebana věnuje pozornost váze, stonkům, listům a větvím stejně jako květům. Struktura japonského aranžování květin je založena na třech hlavních bodech, které symbolizují nebe, zemi a lidstvo.

Ikebana-1

Své kořeny má nejspíš až v Indii a Japonci se s ní seznámili na začátku 7. století. Ikebana se používala  k aranžování květin před obrazy a sochami Buddhy ve svatyních. Mniši se zabývali nejen způsoby úpravy, ale i tím že se zajímali o prodloužení života květin.

Ikebana-2

První školu ikebany zakládá mnich Ono no Imoko, který se po svém návratu z Číny v roce 607 zabýval aranžováním květin pro kjótský buddhistický klášter Rokkakudó. Mniši žili u rybníka, a proto škola aranžování květin dostala název Ikebonó – mniši od rybníka. První styl jednoduchého aranžování květin se nazývá kuge. Jednalo se o jednoduchý styl složený pouze z větví a květin.

Ikebana-3

Mezi první styly patří i Tatebana – stojící květy. Při tomto stylu se používají vysoké štíhlé nádoby a podle zásad tohoto stylu je vyčnívající část hlavní květiny jedena a půlkrát vyšší než je váza. Hlavní květiny je symetricky doprovázená květy po obou stranách.

Ikebana-4

V roce 1462 se zakládá nový styl Rikka – vztyčené květy, který zakládá mistr školy Ikenobó Sengjú. Styl Rikka obohatil ikebanu o buddhistickou symboliku. Sedm větví stylu Rikka symbolizuje přírodu a její krásy.

Ikebana-5

V 16. století se stává součástí čajového obřadu. Květiny upravené pro čajový občas a specifický styl jejich úpravy se nazývá Čabana – čajová květina. Tento styl je odvozený od stylu Nagaire – vhození. Pro tento styl je charakteristické zenbuddhistické chápání světa. Květina je jakoby nahodile vhozená do prosté vázy, kterou často představuje jenom seříznutý bambus.

V moderní době jsou populární volné a nezávazné styly jako je například styl Džijúka. Při této ikebaně se nekladou žádná pravidla, hranice a může být používán téměř jakýkoli materiál.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Martina z IP 194.228.13.*** | 26.9.2015 21:40
Nádhera, takto vypadají květinová aranžmá na té nejlepší úrovni. Nám dělala aranžmá firma www.jungleinteriors.cz/sluzby/kvetinova-aranzma/ a taky to umí krásně, je to skutečné umění.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a tři