Origami

Napsal Noc/Den (») v sobotu 9. 10. 2010 v kategorii Zábava, přečteno: 16811×
origami-hl-obrazek.jpg

Možná jste už o origami slyšeli a možná, že ne. Origami je tradiční japonská zábava, která může trošku potrápit vaše nervy, ale pokud se vám výsledek povede, tak to stojí za to.

Původ slova „origami“

Origami-cinske-znaky_2Origami je japonské slovo, které je odvozeno ze dvou čínských znaků. První znak znamená skládat a druhý znamená hedvábí nebo-li papír. Dohromady tedy skládat papír.

Jenže ne všude na světě znají skládání papíru pod názvem origami. Španělé mají slovo papiroflexia, protože si Španělé myslí, že skládání v Evropě vzniklo nezávisle na Japoncích.

Origami-ryba

Historie

Když se začalo skládat origami není jasné, ale jasné je, že Japonci se naučili vyrábět papír od Číňanů počátkem 1. tisíciletí n. l.

Ve starých dobách se papírové skládanky používali při různých náboženských obřadech a při výzdobě šintoistických svatyní. Skládanky při obřadech můžete najít dodnes.

Papírové řetízky poskládané podle přesných pravidel se zavěšují společně s trsy slámy na výstražných šňůrách šimenava, které označují hranici posvátného území svatyně, za kterou smí vstoupit jen kněz. Podobné šňůry se skládankami můžete vidět i před vchody do japonských domů, kde symbolizují, že je dům očištěn a připraven k oslavám.

Jako zábava se origami začalo v Japonsku šířit přibližně v 17. Století. Zmínky o origami můžeme najít v různých literárních dílech v 18. a 19. století, tehdy Japonci znali přibližně sedmdesát druhů skládanek např. zvířata, pohádkové bytosti atd.

Někdy kolem roku 1800 je poprvé složen i papírový ježáb – orizuru, který je dnes v Japonsku nejoblíbenější skládankou a rozšířil se i v mnoha jiných zemích. Jeřáb symbolizuje v Japonsku dlouhý život, a proto si lidé navlékají desítky nebo i stovky skládaných jeřábů na šňůry a zavěšují si je v bytě pro štěstí. Jeřába skládají i nemocní, kteří se jich snaží poskládat tisíc, protože věří, že se dříve uzdraví. Proč tisíc? Nejspíš to bude díky pomníku dětským obětem v Hirošimě, který znázorňuje desetileté děvčátko jménem Sadako, která trpí v důsledku ozáření leukémií. Drží v ruce nedokonalého papírového jeřába – dívka zemřela, ještě před vytouženou tisícovkou, kvůli ozáření.

Origami-jerab-hromada


Hirosima-sadako_2

Nejznámější se origami stalo v 19. století a stejnou oblibu si udrželo dodnes. V Japonsku skládají origami už děti ve škole a na základních školách mají origami dokonce zahrnuto v učebních osnovách ve výtvarné výchově. Asi si teď říkáte, že to je pro děti, ale origami skládají častěji dospělí a mistři v origami jsou všeobecně uznávání.

Dříve se návody na origami předávali od rodiče k dětem. V dnešní době, ale už jsou různé návody v knihách, které tvoří dalo by se říct, že „zlatý fond“ v tradičních origami, kterým se v Japonsku říká denšó origami.

Origami-papousek

Druhy origami

V dnešní době jsou dva druhy origami – tradiční a moderní.

Tradiční origami je, jak už vám nejspíš došlo ze slova tradiční, těžší. Origami musíte skládat z jednoho kusu papír, bez použití nůžek, lepidla atd. Postup je přesně daný, a proto se od sebe origami moc neliší.

Moderní origami je oproti tradičnímu úplně jiné. Zatímco u tradičního origami se musíte řídit podle pravidel u moderního se máte „vést srdce“. Můžete lepit, kreslit, stříhat podle libosti.

Průkopníky moderních origami jsou muži jménem Akira Yoshizawa a Sam Randlettem. Tito dva počátkem třicátých let našeho století vytvořili desítky tisíc modelů.

Jenže to není jediné origami, které můžete zná jsou i jiné:

Pohyblivé – dá se s nimi pohybovat známé jsou např. skákací žabička nebo nebe-peklo-ráj

Modulární- jsou složené z více dílů, které jsou do sebe zasunuty např. Kusudama

Mokré – papír je navlhčený, aby se s ním dalo lépe manipulovat. Tímto způsobem se dělají náročnější origami.

Origami-zabickaOrigami-koule

Origami v Evropě

Různé národy se hádají o všechno. Kdo vynalezl tužku, kdo papír atd. Tak stejné je to i s origami. Japonci tvrdí, že origami se do Evropy dostala z Japonska. Proti tomu se, ale staví Španělé, kteří tvrdí, že papiroflexia, jak říkají origami vzniklo samostatné umění ve Španělsku. Dokonce papiroflexi zná i Leonardo da Vinci, který měl ve svém díle kreslený návod, jak složit vlaštovku.

Španělé jsou na svoji papiroflexi velmi hrdí. Klasická španělská skládanka je pajarit (u nás známá jako koník), je údajně nejstarší skládankou v Evropě (vznikla asi ve 13. Století) a od ní se měla odvinout celá evropská větev origami. Důkazy o této teorii se nachází v Muzeu ve městě Toledo. Španělé jsou na svoji pajaritu tak pyšní, že jí věnovali i pomník. Pomník je zhotoven z plechu a měří skoro dva metry.

Mnoho zemí má už svoje společnosti, které společně vytváří origami. Tyto společnosti se pravidelně schází, vydávají časopisy, knihy, pořádají sjezdy a výstavy.

Origami-labuteOrigami-mini

 

Zajímavosti: Maskoty zimních olympijských her v Naganu vytvořil jeden z největších mistrů tohoto umění Joseph Wu

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Livien z IP 149.255.82.*** | 13.8.2012 01:14
Velmi zajímavý článek, inspiroval mě natolik, že jsem právě dokončila svou první origami sovičku. Je sice trošku retardovaná, ale což. :) Hodně mě podle tvého článku fascinuje origami moderní, tak zítra zkusím něco v tom duchu. :)


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a sedm