Umění žít

Napsal Noc/Den (») v neděli 13. 3. 2011 v kategorii Život, přečteno: 3119×
zivot-je-fajn.gif

Všimli jste si, jak se poslední dobou objevují filmy, jak si užívat života? Nevím, jak vás, ale mě napadá jedna otázka: Lidé potřebují filmy, aby věděli, jak si užívat života?  Na druhou stranu je pravda, že ty filmy jsou dobré a, že v nich člověk opravdu může najít nápad „na svůj život“.

 

Užívej si den, jako by to byl tvůj poslední

Když se nad tímto citátem zamyslíte, tak je celkem těžké dělat každý den něco jiného. Tak co to takhle změnit: Každý týden dělej něco jiného. Aspoň jednou za týden můžete prožít nebo dělat něco, co jste ještě nedělaly. Může to přece být úplná prkotina. Chcete, abych vám dala nějaké příklady? Pokud ano, tak jste buď jste naprosto bez fantazie, nebo si neumíte užívat. Ale budiž dám vám prkotinu, kterou můžete dělat a neutratíte za to skoro nic: kupte si barevné papíry a vystřihněte si z nich něco, zkuste nakresli nějaký obrázek podle fotky, běžte se projít do míst, kde jste se nikdy neprocházely, udělejte si zdraví týden a choďte běhat… Prostě něco!

Můžu vás o něco poprosit? Zamyslete se, co jste dělaly minulý týden…. a teď to srovnejte s tímhle týdnem. Že je jeden týden, jako druhý? Tak s tím začněte něco dělat! Jistě může se stát, že máte opravdu moc práce nebo prostě něco, ale pochybuju, že například poslední měsíc jste měli pořád něco na práci a nemohli jste dělat nic, co by vás bavilo. Že nevíte, co vás baví? Tak si něco najděte. Najděte si nějaký koníček, najděte si nějaký projekt, který vás bude bavit a, kterému se budete věnovat. Ve filmu Julie a Julia si Julie Powelová našla projekt, který ji zaměstnal na celý rok. Měla 524 receptů a pouhý jeden rok na uvaření těchto receptů. Možná se to někomu zdá bláznivé, ale zamyslete si. Pokud si dáte opravdu, jako cíl, že například jako Julie opravdu všechny tyto recepty uvaříte a budete se tomu věnovat, tak vás to bude bavit (pokud si ovšem nedáte například, jako projekt to, že se necháte každý den pokousat pavouky to vás podle mě rozhodně bavit nebude, pokud nejste masochisti). Neberte ten projekt, jako rutinu. Berte ho jako zpestření svého života. Jako výzvu!

 

Rakovina

Možná vás to asi dost udivuje, proč v článku umění žít píšu o něčem, co vám život sebere co? Zbožňuju seriál Dr. House. V jednom díle Wilson špatně diagnostikuje nemoc a řekne pacientovi, že nemá rakovinu a ten pacient místo toho, aby byl rád, tak byl naštvaný. Víte proč? Protože když zjistil, že má tolik málo času, tak teprve potom začal žít! Vzpomeňte si třeba i na film Poslední prázdniny. Georga celý život žila nudně. A až zjistila, že umírá, tak teprve potom začala žít. Není to divné, že lidé až, když jsou tváří smrti, tak chtějí žít?

 

Jíst, meditovat a milovat

Jist-meditovat-a-milovat_2

Elizabeth Gilbertová se radikálně rozhodně změnit svůj život. Rozvede se, sbalí si všechny své věci a rozhodne se, že půl roku bude žít v Itálii a půl roku v Indii a potom v Bali. Odjede do Itálie, kde se učí správně relaxovat a vychutnávat si jídlo bez toho, aby si dělala starosti se svojí váhou. Do Indie, aby našla svoji vnitřní rovnováha a v Bali, aby se opět setkala se starým šamanem jménem Ketut.

Poslední prázdniny – upozorňuju, že tady prozrazuju děj filmu, takže doporučuju se nejdřív na film podívat

Posledni-prazdniny

Jaké to je, když vám oznámí, že umíráte? My, co jsme, to nikdy nezažily si to nejspíš nedovedeme představit. Co tomu člověku prolétá hlavou. Mě, ale napadá, co je asi jedna z otázek: Co teď budu dělat? Tahle otázka se dá vyložit různě. Jeden myslí to, jak se bude léčit, druhý zase jak to má oznámit rodině. Georga tuto otázku pojala tak, že začala uvažovat nad tím, jak si užije poslední dny svého života. Už dlouho si psala tzv. Knihu možností a teď se rozhodla jednu z možností si užít. Jede do Hotelu Pup v Karlových varech, aby si naplno užila poslední dny svého život.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a devět