Víte o ní něco?
První příběhy jsou z 6. Století. Často se jí říká Nessie.
Nessie byla vyfotografována v roce 1933 Hughem Grayem, ale později byla fotka označena za podvrh. Údajně šlo o fotografii labradorského psa. Ve stejném roce byla Nessie zachycena kamerou Malcoma Irvina a podruhé o 3 roky později. Nejslavnější záběr natočil Tim Dinsdale v roce 1960. Po přezkoumání byly prohlášeny za pravé. Tahle událost odstartovala loveckou horečku. Všichni chtěli vyfotit, natočit a nejlíp chytit Nessie. Při této horečce v roce 1966 zkoušeli prozkoumat Lochnesské jezero sonarem. To ale nepřineslo žádné uspokojivé výsledky. Sonary jenom potvrdili, že v Lochnesském jezeře žijí tvorové velkým rozměrů.
V roce 1987 se udělala velká operace Deep Scan, která měla definitivně říct, jestli Lochnesská příšera. Celé jezero pročesávaly 2 dny, ale jediný výsledek jsou tři kontakty. Nějací tvorové větší než žralok a menší než ryba se pohybovali u hladiny. Když ale pokus opakovali, tak se žádní tvorové neobjevili. V Lochnesském jezeře je, ale celá řada tunelů a řada podvodních jeskyň, kde by se Nessie mohla schovat.
Jednou byla dokonce Nessie viděna na souši a to v roce 1934 Arthurem Grante při půlnoční jízdě na motorce. Stejně tak i v roce 1960 ji zahlédl Torquil Macleod dalekohodlem velkého tvora, jak leží na břehu.
V roce 1972 pořídil Robert Rines neuvěřitelné záběry, které nejsou zpochybnitelné, protože s ním byli kontroloři. V té době, kdy pořizoval tyto záběry začali vyskakovat lososi, jakoby se něčeho báli.
Rines se, ale v roce 1975 vrátil, aby pořídil další fotografie. Pořídil fotografie hlavy, krku a trupu, ale ty už nejsou, tak průkazné, jako z roku 1972.
Jeden z našich předních kryptozoologů jménem pan Mareš měl rozhovor v českém rozhlasu: Už jsme se zmínili o jedné z teorií, podle níž by tvor z jezera Ness mohl být blízkým, či vzdáleným příbuzným pravěkých plesiosaurů. Ten uvažovaný celkový vzhled se tomu zdá nasvědčovat. Přesně totéž dokonce prohlásil i sir Peter Scott, který Nessii popsal pod tím vědeckým jménem Nessiteras rhombopteryx. Tvar ploutví, který je zachycen na Rinesových fotografiích však neodpovídá stavbě ploutví plesiosaura. Jak víme z paleontologie, ploutev plesiosaura byla napojena na prsty končetiny, což neodpovídá tomu, co ukazují Rinesovy snímky. Na nich prochází středem ploutve jedno silné žebro, na které se zdá být ploutev volně připojena. A to rozhodně neukazuje na živočicha, který by byl schopen rychle plavat. Ploutev svým tvarem připomíná spíše ploutve bahníka australského, vývojově velmi staré dvojdyšné ryby. Bahník může dýchat přímo vzduch a nebo může kyslík vstřebávat i ve vodě. Období sucha dokáže přečkat zahrabán v úkrytu pod zemí. Délka tohoto tvora je asi dva metry, ale není tak úplně nemožné si představit, že by mohl existovat nějaký dosud neznámý a mnohem větší druh bahníka nebo podobného živočicha, který by teoreticky mohl žít i v jezeře Ness. V každém případě jde o tvora, který žije u dna a k hladině vyplouvá jen za zcela mimořádných okolností.
Jak vypadá
Traduje se, že Lochnesská příšera je něco jako velký dinosaurus, který nikdy nebyl pořádně spatřen.
Většinou se popisuje takhle: má malou hlavu, dlouhý krk, trup se dvěma hrby a velký ocas. Má minimálně 13 metrů a je velmi rychlá.
Zajímavost: víte o tom, že má vlastní stránku? www.nessie.co.uk
Film: Loch Ness
Sir Peter Scott jí dal vědecké označení Nessitera rhombopterys
Dokonce je možné, že jsou v jezeře 2 tvorové.
Nessie není jediný tvor, který žije v jezeře. Další jménem Ogopogo žije v jezeře Okanagan.